Sevgili Anne-Babalar,

 

Bugünün çocuk yetiştiren anne-babaları olarak, aslında gelecek toplumların temellerini attığımızın, toplumsal geleceği inşa ettiğimizin ne kadar farkındayız?

Avucumuzun içinde kaybolan minik ellerin, gözlerimizin içine bakmaya ve dünyayı bizim gözlerimizden “anlamaya”, “anlamlandırmaya” çalışan minik zihinlerin, minicik kalplerin, kendi hayatlarıyla birlikte tüm dünya için bir gelecek yazacaklarının ne kadar farkındayız?

Onların tüm gelişim alanlarında beklenen düzeye ulaşmış, gerek fiziksel gerekse ruhsal olarak sağlıklı yetişkinler olmalarını sağlamak ne kadar bizim kontrolümüzde?

Anne-baba olarak kendi yaşam öykümüzden farklı bir “öykü” kaleme almak için ne kadar istekli, ne kadar sabırlı ve ne kadar bilinçliyiz?

Çocuğumuza/çocuklarımıza yüklediğimiz anlam ve beklentilerimiz onun bireysel farklılığı ve “biricikliği(eşsizliği)” ile ne kadar örtüşüyor?

“Şu dünyada her şeyin en iyisine layık, çok özel ve güzel bir çocuk var! O, sizin evinizde yaşıyor”

diyor, Doğan Cüceloğlu…

Peki ya biz, evimizde yaşayan bu güzel çocuğun ne kadar farkındayız?

Cevaplarınız sizde kalsın, ama mutlaka kendi anne-babalık serüveninizi bu sorularla (bir daha) gözden geçirmeyi deneyin…

“Geleceğe Dokunan Anneler” olarak biz, bireysel sorgulamalarımızla temellenen ve geniş kitleler için sosyal fayda yaratmayı hedeflediğimiz, hayata dair projelerimizin ilki ile “duygusal ihmal” konusuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak üzere bir sosyal girişim başlatmış bulunmaktayız.

 

Maria Montessori’nin “Bir insan ancak dolu dolu çocuk olduğunda dengeli bir yetişkine dönüşür”

sözündeki “dengeli yetişkinleri”, yetiştirme sorumluluğunu taşıyan ebeveynler-ANNELER olarak pozitif ebeveynlik geliştirerek geleceğe dokunmaktayız…

geda_logo.jpg

Copyright 2018 Projemiz Hayat